V EU se vyrobilo více elektřiny z obnovitelných než z fosilních zdrojů

Evropská unie během letošní zimy poprvé vyrobila více elektřiny z obnovitelných než z fosilních zdrojů. Historického milníku bylo dosaženo díky poklesu poptávky, vysokým cenám fosilních paliv a příznivému počasí. Analýza think-tanku Ember ukazuje, že přechod na čistší zdroje energie je nejen možný, ale i nezbytný pro budoucí stabilitu a udržitelnost evropské energetiky.

Evropská unie dosáhla historického milníku – během zimy se poprvé vyrobilo více elektřiny z obnovitelných zdrojů než z fosilních paliv. Tento vývoj potvrzuje analýza energetického think-tanku Ember a odráží hlubší strukturální změny v evropské energetice.

Rekordní zima pro obnovitelné zdroje

Příznivé klimatické podmínky, drahá fosilní paliva a sedmiprocentní pokles poptávky po elektřině vedly ke snížení výroby z fosilních zdrojů o 12 % oproti předchozímu roku. Obnovitelné zdroje se na výrobě elektřiny v EU podílely 40 %, zatímco fosilní paliva tvořila pouze 37 %.

Například v České republice klesla spotřeba elektřiny a podle odhadů se v celé EU podařilo díky nižší poptávce během zimy ušetřit zhruba 12 miliard eur (cca 282 miliard Kč).

Fosilní paliva na ústupu

Výroba elektřiny z uhlí meziročně klesla o 11 % (27 TWh) a z plynu o 13 % (38 TWh). Tento pokles navzdory očekáváním nenaznačuje návrat k uhlí kvůli nedostatku ruského plynu. Naopak – pokles byl způsoben nižší spotřebou, vysokými cenami fosilních paliv a zvýšeným podílem obnovitelných zdrojů.

Větší pokles zaznamenaly především německé a polské elektrárny, které přispěly k 70% snížení celkové výroby elektřiny z uhlí. Portugalsko dokonce kompletně ukončilo provoz poslední uhelné elektrárny.

Česká republika: Bez růstu uhlí, méně plynu

Česko nenavýšilo výrobu elektřiny z uhlí ani během zimy. Mezi posledním čtvrtletím roku 2022 a obdobím předtím došlo k mírnému poklesu (z 10 na 9 TWh). Výrazněji klesla produkce z plynu – z 1,5 TWh na 1 TWh. Do budoucna bude pro energetickou soběstačnost a stabilitu klíčový rozvoj větrné energetiky, která v zimních měsících přináší nejvyšší efektivitu.

Úspory napříč EU

Spotřeba elektřiny se během zimy snížila téměř ve všech členských státech EU. Největší úspory zaznamenaly Rumunsko, Slovensko a Řecko, které jako jediné dosáhly dobrovolného cíle – snížení spotřeby o 10 %. Celkově státy ušetřily 6,2 % elektřiny, zejména díky nadprůměrně teplému počasí, vládním opatřením a zodpovědnějšímu chování občanů.

Výzva do budoucna

Chris Rosslowe z Ember upozorňuje, že EU nemůže spoléhat pouze na výjimečné okolnosti. Pokud chce unie zajistit stabilní dodávky elektřiny a snížit závislost na fosilních palivech, musí výrazně urychlit přechod na obnovitelné zdroje.

Závěr: Historický posun ve výrobě elektřiny je dobrým signálem, ale také výzvou. Klíčem k energetické bezpečnosti EU zůstává trvalý rozvoj obnovitelných zdrojů a efektivní řízení spotřeby.


EnerSpot

EnerSpot

Autor článku

Sdílet článek

Připraveni na změnu?

Skvělé ceny a jasné podmínky
nás odlišují od konkurence

Sjednat online